Úterý, 30 května, 2023
novinky

Deficit Vatikánu se v důsledku pandemie zvýšil šestinásobně

Redakce doporučuje

Pandemie nového koronavirus zasáhla i Vatikán. Deficit Svaté stolice loni dosáhl 66,3 milionu eur, v roce 2019 šlo o 11,1 milionu eur. „Konečný výsledek s deficitem 66,3 milionu eur byl o něco lepší než očekávaný nejlepší možný scénář a rozhodně lepší, než jsme předpovídali v revidovaném rozpočtu v březnu. Dobrou zprávou je, že díky úsilí jsou výsledky velmi blízko normálního roku,“ řekl ministr hospodářství Juan Antonio Guerrero Alves pro portál Vatican News.

Řádný deficit dosáhl 64,8 milionu eur, čili byl o 14,4 milionu eur nižší než v roce 2019 (79,2 milionu eur). Podle agentury APA výrazný propad o 51,8 milionu eur zaznamenala návratnost finančních investic. I v případě darů věřících se rozšířil rozdíl mezi příjmy a výdaji. Zatímco loni přišlo z celého světa 44 milionů eur, výdaje dosáhly 62 milionů eur, z čehož 12 milionů EUR směřovalo přímo do projektů v chudých zemích. Celkové příjmy Vatikánu loni meziročně klesly o 19% na 58,5 milionu eur, což souvisí zejména s menším počtem návštěvníků a globální ekonomickou situací.

Ministr zároveň zdůraznil, že uvedená čísla se týkají výlučně Svaté stolice. Stát Vatikán, banka Istituto per le Opeře di Religione (IOR) a celá řada dalších institucí, například vatikánské nadace, nemocnice či penzijní a zdravotní fondy, mají vlastní bilance. „Pokud bychom všechny tyto instituce shrnuli, byl by celkový obraz o něco horší – současný účetní deficit zatíží Svatou stolici následujících 100 let,“ dodal Jezuita. Podle jeho slov instituce Svatého stolce nejsou orientované na zisk a mnohé poskytují služby, které nejsou plně financovány.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Čeká vás stavba střechy v Praze? Nakupte vše potřebné v kvalitních stavebninách

Jaro je v plném proudu a mnohé společnosti i soukromé osoby stavějí rodinné domy i jiné budovy, aby zákazníkům či...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img