Úterý, 30 května, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZahradaJak se vyhnout nejčastějším chybám u navrhování zahrady

Jak se vyhnout nejčastějším chybám u navrhování zahrady

I vy plánujete oživit design vaší zahrady? Nebo začínáte úplně nanovo? Při plánování venkovního prostoru u domu, chatě či víkendové stavbě není těžké udělat chyby, kterých se později budete zbavovat jen velmi těžko. Proto je dobré skutečně „dvakrát měřit a jednou stříhat“.

Jednou z nejdůležitějších věcí je propojení zahrady se stylem domu a jeho interiérem. Nepovažujme zahradu za samostatný prostor, ale zamysleme se nad propojením vnějších a vnitřních prostor, dosáhneme tak mnohem lepší efekt. Styl, který používáte v interiéru, by měl přetékat a být viditelný i venku.

Mnozí zahrádkáři se inspirují obrázkem nebo zahradami z jiných končin země či dokonce světa, přitom si neuvědomí, že v prostředí jejich zahrady nebudou tyto rostliny prosperovat. V první řadě si tedy vybírejme rostliny, vhodné do našeho prostředí – vzhledem k klima a povětrnostní podmínky. I v rámci pozemku můžete mít různé podmínky. Krásná a zdravá zahrada vznikne tehdy, když zasadíte tu pravou rostlinu na správné místo.

5 nejčastějších chyb při navrhování zahrad

Když je toho v zahradě příliš mnoho

V interiérech se snažíme mít pořádek, přehledně, vzdušně, minimalisticky, ale zahradu v tomto směru často zanedbáváme. Skončí v ní starý kuchyňský dřez, nábytek, který nám je líto vyhodit, přestože máme již nový, a možná i starý stůl a židle. Právě toto je jednou z najočividnejších chyb v designu zahrady.

Trpaslík v zahradě

Nemusíme se snažit, aby vše zcela zapadalo do sebe, ale nepremeňme zahradu nebo její část na smetiště. Rovněž není estetické, když použijeme množství různých materiálů – postačují dva tvrdé terénní materiály nebo povrchy. Ještě opatrnější buďte při používání barvy, nechte „zpívat“ svou výsadbu a nebojujte s ní. Méně je v tomto případě podstatně více.

Odkladiště v zahradě

Totéž platí i pro rostliny. Aby zahrada vypadala a působila přirozeně, popřemýšlejte o výsadbě rostlin různých velikostí a uspořádejte je do opakujících se vzorů. Je to rozhodně lepší přístup, jako když se do sázení vrhnete stylem „jeden z každého druhu“. Opět začněte menším množstvím, protože rostliny se rozrostou, aby vám celý prostor doslova nezadusili. Chcete přece mít i cestičky, lavičku a prostor na relax.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper