Sobota, 13 července, 2024
novinky

V zchátralé garsonce, kterou nikdo nechtěl, objevili skrytý prostor a velkoryse si ji zvětšili

Redakce doporučuje

Abyste rozhodli koupit si tuto garsonku na předměstí Varšavy v její původní podobě, museli byste být buď blázni, nebo mít velkou představivost. Malá okna, shnilé obklady a tapety, obytný prostor na 20 m². Nic z toho však mladou dvojici nevyděsilo!

Jsou prostory, které netrénovanému oku mnoho neřeknou, ale v kreativních lidech probudí minimálně velkou zvědavost. To je i případ tohoto bytu, nacházejícího se na nejvyšším patře staré budovy ve Varšavě. Byt se prodával s počáteční plochou 20 m2 a spadal pod kategorii garsonka.

Přečtěte si také
Stylový a zajímavý interiér i v malém bytě? Garsonka v barvách roku 2021 vás o tom přesvědčí
Už při první návštěvě si Joanna Piorko (v té době začínající designérka) všimla nesoulad mezi fasádou budovy a výškou vnitřního prostoru. Sondováním stropu nabyla dojem, že pod střechou budovy se skrývá dosud neobjevený poklad. A měla pravdu. Odkrytím zapomenuté půdy se před majiteli objevil nový svět, kterým si velkoryse (o dalších 32 m2) zvětšily původní obytný prostor o další místnosti.

Bílá police v kuchyni visící žárovky jako svítidla
Kuchyň. Zdroj: Hanna Połczyńska – kroniki.studio

Kuchyně je z IKEA. Nerezová ocel a černé detaily se postarali o moderní industriální nádech, hřejivé masivní dřevo zajistilo příjemnou útulnou atmosféru. Úložné prostory pod kuchyňskou deskou se střídají s otevřenými policemi, skříňkami a závěsným systémem, díky čemuž působí celá kuchyň vzdušně a útulně.

TOP TIP

Aby prostor nepůsobil stísněně a nepřicházel o denní světlo, majitelé se zcela vzdali horních skříněk.

Původní (jediná) místnost garsonky byla vysoká, bez příček, s jediným oknem a vstupními dveřmi oproti oknu. První úroveň s druhou designérka plánovala propojit pomocí kovového schodiště vyrobeného na zakázku. Pod schodiště bezprostředně k vchodu do bytu se rozhodla umístit koupelnu a WC. Během renovace byly strženy všechny původní obklady.

Malá kuchyně v garsonce s květinovým stojanem
Při renovačních pracích se objevily i staré komíny, jejichž kovové dvířka byly po odkrytí omítky zrenovované a zakonzervované. Plynoměr byl natřených na zářivě žlutou, odstín, který se opakuje v celém bytě prostřednictvím větších či menších detailů. Zdroj: Hanna Połczyńska – kroniki.studio

Cihlový zeď nechali na více místech v bytě odkrytý, což dodává interiéru osobitý nádech. Nová schodišťová konstrukce umožnila Joanne uvolnit na přízemí co nejvíce prostoru. Díky němu malá kuchyň získala další metry a vešlo se sem i místo k sezení. Dvojice si tak splnila svůj dávný sen – mobilní stůl, při kterém mohou v sobotu večer sedět s přáteli nebo si dát líné nedělní snídani ve dvojici.

Nečekaně objeven prostor v podkroví nás trochu překvapil, proto jsem pravidelně vytvářela několik dalších vylepšených řešení. Snažila jsem se zachovat autenticitu, jednoduchost a co nejvíce původních prvků, aby tak mohly ovlivnit povahu výsledného designu.

Joanna Piorko

Na horním patře vznikly tři místnosti (nebo spíše „zákoutí“) – minimalistickou obývací pokoj situovali do otevřené galerie, ložnice je umístěna na konci chodby.

Barový stůl s barevnými židlemi při květinové zdi
Barový stůl k snídani či večeři pro dva? Nejen to. V případě potřeby se dá vysunout do prostoru a poskytne místo pro čtyři lidi. Zdroj: Hanna Połczyńska – kroniki.studio

Pouze jednu místnost oddělili od zbytku posuvnými dveřmi – pracovnu, která zároveň funguje jako pokoj pro hosty. Celý prostor tak působí svěže a vzdušně.

Chtěli jsme do bytu vnést co nejvíce zeleně. Rostliny v květináčích minimalisticky laděný interiér krásně zaplnily a vdechli mu život.

Joanna Piorko

Byt kombinuje několik stylů – jednak neutíká před teplými přírodními materiály, jako je masivní dřevo či barevné prvky. Na druhé straně je vidět, že obyvatelé mají rádi jednoduchost a minimalismus.

Přečtěte si také
9 nápadů a triků, jak si zařídit bydlení v pronájmu navzdory přísným pravidlům
Surový charakter cihly doplňuje betonová podlaha. Půdní dveře jsou sladěny s černými ocelovými schodišti. Barevné akcenty v jasných odstínech žluté, zelené či červené, které byly smíchány do každé místnosti, vnášejí do interiéru energii a hravost.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img