Úterý, 30 května, 2023
novinky

Připravte střechu na zimu včas

Redakce doporučuje

Zima představuje pro každou střechu zkoušku její kvality. Sníh, led, mráz i silné deště ji dokáží řádně prověřit a potrápit. Tehdy se ukáže odolnost střechy, kvalita použitých materiálů i schopnost pokrývače, kteří střechu realizovali. Abyste se vyhnuli problémům, střechu ještě před zimou důkladně zkontrolujte.

„Pokud je střecha dobře navržená a realizovaná a navíc jste použili kvalitní střešní krytinu s vhodnými střešními doplňky, obávat se nemusíte. S kompletním střešním systémem Tondach získáte střechu, která odolá nejen vrtochům počasí, ale i zubu času, „říká Michal Dobrovodský, produktový manažer pro značku Tondach.

Reklama na tašku Wienerberger
Zdroj: Wienerberger

Prohlídku střechy nepodceňte
Stav střechy byste měli před každou zimou důkladně zkontrolovat a přesvědčit se, zda je v pořádku. V prvním kroku je třeba zkontrolovat žlaby a okapy a v případě potřeby je vyčistit. K udržení průchodnosti okapů jsou skvělým pomocníkem mřížky, které nečistoty v okapu zachycují. Ujistěte se také, že spoje okapového systému dobře těsní. Nezapomeňte ze střechy odstranit listí a další nečistoty, které by mohly bránit správnému odtékání vody. Pokud se vám na střeše cokoliv nezamlouvá, zavolejte si raději na pomoc specialisty.

Dřevěnice s novou střechou se zachycovači
Před zimou zkontrolujte technický stav střechy a potřebu sněhových zachytávačů. Zdroj: Wienerberger

Aby střecha nezatékala
Aby střecha odolala náporu vody, mrazu i větru během zimy, doporučuje se vyčistit i vodní drážky klempířských prvků, zejména lemování kolem komína, střešních oken či svislých konstrukcí. Zkontrolovat byste také měli prostupy pro kanalizaci, anténu, solární a fotovoltaické panely. Právě tato místa představují větší riziko. Z toho důvodu je důležité už při realizaci šikmé střechy investovat do koupě komplexního systému, se kterým dosáhnete maximální bezpečnost prostupu střechou.

V neposlední řadě zkontrolujte stav samotné krytiny. Prohlédněte tašky, napravte ty, které jsou zvednuté a poškozené kusy vyměňte. „Proveďte kontrolu oblasti úžlabí, která bývá během zimy nejvíce zatížena sněhem. Řezané tašky v úžlabí musí být správně zajištěny na svém místě, „zdůrazňuje Michal Dobrovodský.

Protisněhové zábrany jsou nutnost
Střecha v zimě je vystavena větší zátěži. Kromě vody a větru se musí vypořádat is mrazem, ledem a sněhem. Pokud hmotnost sněhu přesáhne nosnost střechy, může dojít k jejímu vážnému poškození. Střechy s nižším sklonem, odkud se sníh sklouzává pomaleji, jsou tak vystaveny vyšší zátěži. Při větší sněhové nadílce je proto nezbytné sníh z těchto střech manuálně odstranit. Nebezpečí představuje i sesuv sněhu ze střechy, který může způsobit škody na majetku i ohrozit zdraví lidí.

protisněhové mreza na střeše
Zdroj: Wienerberger

K zabránění sesuvu sněhu slouží protisněhové zábrany. Kvůli dodržení technických norem je návrh protisněhové systému náročný. Přenechte ho proto na zkušeného projektanta. „Protisněhové zábrany se aplikují celoplošně, aby udržely váhu sněhu i po vydatných srážkách,“ vysvětluje Dobrovodský. Univerzální protisněhový komplet Tondach zabrání nekontrolovatelnému sesuvu sněhu a ochrání střechu před funkčním selháním. Obsahuje protisněhovou mříž, která se osazuje v kombinaci s protisněhovými háky. Celý set barevně ladí se střešní krytinou.

Červená střešní krytina detail pohled na střechu
Protisněhové háky Tondach se montují přímo na keramickou krytinu v rámci celé střechy. Rozmisťují se vždy celoplošně od druhé řady od okapu a jejich množství závisí na sklonu střechy a množství sněhových srážek. Instalace pouze v dolní části u okapu není dostatečně účinná. Zdroj: Wienerberger

Taška do mrazu i chladu
Pálené tašky Tondach jsou mimořádně odolné a vhodné do jakéhokoliv počasí a vyznačují se nízkými nároky na údržbu. Hluboké boční a hlavové odvodňovací drážky zajistí dokonalý odvod vody. Speciální povrchová úprava zajistí bezkonkurenční barevnou stálost, takže si střecha zachová svůj barevný odstín po celou dobu své životnosti. Díky vysoké mechanické pevnosti dosažené vypalováním při teplotách nad 1000 ° C odolá střecha i vyšší hmotnosti sněhu či silnému krupobití. Na funkční vlastnosti keramické krytiny Tondach se vztahuje záruka až 33 let.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Čeká vás stavba střechy v Praze? Nakupte vše potřebné v kvalitních stavebninách

Jaro je v plném proudu a mnohé společnosti i soukromé osoby stavějí rodinné domy i jiné budovy, aby zákazníkům či...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img