Sobota, 13 července, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
InteriérStylová a výjimečná? Pronajmi si kvalitní oblečení za zlomek ceny

Stylová a výjimečná? Pronajmi si kvalitní oblečení za zlomek ceny

Myšlenka secondhandů a swapů, čili výměny oblečení je známa už déle. Existuje však i originální způsob, kterým se oblečení dostává do neustálého oběhu. S myšlenkou pronájmu oblečení na Slovensku se pohrávali dvě šikovné Slovenky Dominika a Evka. Zakladatelky projektu Šumná nám v rozhovoru prozradili více o tomto projektu a jeho hlavní myšlence.

Foto: sumne.sk
Nejprve se nám prosím představte, kdo stojí za projektem Šumná?

Za projektem stojíme dvě zakladatelky, Dominika a Evka a spojilo nás právě Šumná a myšlenka půjčování a pronájmu. Bez podpory okolí a zejména našich skvělých pomocnic Betka, sonické a Evky bychom se daleko nedostali. Navíc ani jedna jsme se do založení Šumná módě nevěnovali, Dominika je z neziskového sektoru se zaměřením na inkluzi sociálně a zdravotně znevýhodněné a Evka z byznysu, ale půjčování měla v krvi, protože má 3 sestry.

Proč právě název „Šumná“?

Hledali jsme slovo, které by bylo slovenské, ale bylo by ekvivalentem slova „smart“. A našli jsme. V slově Šumná se skrývá nejen hezké, ale také moudré – umné oblékání.

Jaký byl hlavní podnět k vytvoření tohoto unikátního projektu?

Velmi nás trápilo, co se děje v textilním průmyslu. Jakými nekvalitními a levnými věcmi jsme zahlceni. Podle více výzkumů prý běžně nosíme jen 20% toho, co máme ve skříni, zbývajících 80% končí do 2-3 let na skládce. Nezřídka jsou to nové a nikdy nenošené věci. Snažili jsme se oblékat zodpovědně a udržitelně, ale stále to nebylo „ono“. Když jsme potřebovali něco nového, ne vždy jsme to našli na swapech či v sekáčích. Tehdy jsme začali více pokukovat po Slovenské designérech, kteří se svým přístupem k výrobě hlásí k slow fashion. Jelikož jde pochopitelně o dražší výrobky, ne vždy jsme si je mohli dovolit.

Potom jsme v zahraničí narazili na model pronájmu oblečení a přišlo nám to jako něco průlomové, něco, co by vyřešilo i náš „šatní problém“. Pronájem znamená, že lidé oblečení nevlastní, ale si ho půjčují – pronajímají. Tak jsme čekali, kdy to přijde na Slovensko a budeme si moci konečně něco pronajmout. Po čase Dominika řekla o modelu pronájmu bratrovi, ten se na ni jen podíval a řekl: „A proč čekáte? Proč to nezačnete dělat vy? „. A stalo se, Šumná – tedy nejen hezké, ale umné oblékání bylo na světě.

Jak projekt Šumná funguje?

Náš projekt funguje na principech cirkulární ekonomiky. Znamená to, že oblečení po použití neskončí na skládce, ve spalovně či zapomenuté ve skříni, ale zůstává v „oběhu“.

Šumná nabízí pronájem kvalitních výrobků od lokálních značek, které vyrábějí oblečení v duchu slowfashion, na různé časové období. Když se vám kousek omrzí, jednoduše ho vrátíte a můžete si vybrat jiný kousek. Původní kousek řádně vyčistíme, ošetříme a poputuje k další zákaznici.

Zákaznice si na našem ne-shopu www.sumne.sk vybere kousek od designérky či designéra, o který má zájem. Stejně si zvolí, časové období, na které si chce model pronajmout ať už je to 3-7 dní, 14 dní nebo jeden měsíc. Model si pak může přijít vyzkoušet na dohodnuté odběrné místo, odkud si také model převezme nebo jí ho doručíme poštou na zvolenou adresu v rámci České republiky. Po vynosení nám kousek vrátí, my ho profesionálně očistíme, vyžehlit, může poputuje k dalšímu zákazníkovi. Jelikož se snažíme, aby mělo Šumná co nejmenší dopad na životní prostředí, zamýšlíme se nad ekologickými formami rozvozu oblečení, například přes kurýrů na kole, nebo nad bezodpadovým způsobem balení oděvů s pomocí vratných obalů. Jsme přesvědčeny, že pronájem oblečení je skvělý způsob, jak neprodukovat oděvní odpad, ušetřit penízky za další módní kousek, který po pár použitích i tak skončí na dně skříně a jak mít přístup stále k novému a kvalitnímu oblečení.

Foto: sumne.sk
Čím se odlišuje od jiných udržitelných projektů? V čem je výjimečný?

Mnoho slowfashion projektů, což je velmi důležité, se zaměřuje primárně na nenošené oblečení a snaží se ho dostat zpátky k lidem např. přes secondhand, swapy, upcykláciu. Našim primárním cílem je zaměřit se na začátek – už na proces výroby oblečení, aby byl od původu udržitelný, etický a transparentní a tak dostat více kvality a lokální výroby do našich šatníků.

Koncept půjčoven oblečení vděčí za svou rostoucí popularitu mnoha výhodám, které tato alternativa nakupování nabízí. Přiblížíme vám z nich alespoň několik:

Půjčování šetří naši planetu. Oděvní průmysl se stal jedním z největších znečišťovatelů pitné vody a životního prostředí, a to zejména kvůli neustále rostoucímu poptávky po novém, levném oblečení. Půjčováním se zajistí, aby se každý vyrobený kus oblečení Výnosy více uživateli a už jen tím, že se minimálně zdvojnásobí počet jeho nošení, se jeho uhlíková stopa sníží o 44%.
Obnova šatníku bez výdajů za nakupování.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper