Úterý, 30 května, 2023
novinky

Půvabný interiér v pavlačovém domě ze 17. století odráží lásku majitelky

Redakce doporučuje

V historickém centru Banské Štiavnice v starém pavlačovém domě ze 17. století najdete půvabný interiér, který je jakousi reflexí lásky jeho majitelky tohoto kouzelnému městu. Jmenuje se pokoj Štiavnica, ale její hranice sahají daleko za město, daleko do celého světa …

Navštěvovat a fotografovat domy, byty či chalupy v Banské Štiavnici a jejím okolí je čistá radost. Všechny mají totiž velmi specifickou atmosféru, kterou spoluvytváří i okolní příroda Štiavnických vrchů, hluboké tajchy či pestrá důlní historie. Majitelé jejich rekonstruují s vkusem a respektem k minulosti. A nebylo tomu jinak ani v případě této kouzelné Pokoje, jak svůj apartmán nazývá sympatická majitelka.

Po výstupu starodávným dřevěným schodištěm v třísetleté domě, který by určitě prozradil mnoho zajímavých příběhů ze svého života, pokud by věděl vyprávět, vcházíme do prostorné chodby designového apartmánu a okamžitě nám je jasné, že na toto místo jen tak snadno nezapomeneme.

Knihy na stolku na barevném koberci
Detaily, dokonale vyladěné, jsou tím, co spoluvytváří celkový dojem a atmosféru tohoto krásného místa. Michaela jejich dávkuje s mírou a ke každému jednomu vám poví zajímavý příběh. Zdroj: Miro Pochybné

Stejně nám je jasné, že zde bude radost fotografovat a zaznamenávat příběh proměny tohoto charismatického prostoru pod rukama neméně charismatické Michaely. Nemýlíme se. Víta nás v pestrých šatech s úsměvem na rtech a o chvilku přivede i svých dvou čtyřnohých parťáků, útulkáčov Korku a Tobiho. Mimochodem, apartmán má dveře dokořán otevřené nejen lidem, ale i zvířatům, což je velmi sympatické.

Miluju psaní dopisů, a tak si tu každý host ode mě najde ručně psaný přivítací list. Časem přibude i schránka, kam mohou své listy vhodit hosté, a já je následně pošlu kamkoliv na světě.

Michaela, majitelka

Michaela začne mluvit. O tom, jak před 15 lety chtěla investovat. O tom, jak našla na realitním webu tento prázdný starý byt v centru města. Jelikož v Štiavnici bylo tehdy ještě docela dost zchátralých a rozpadajících se budov, nesetkala se ve svém okolí s velkým nadšením. Ona si však postavila hlavu a byt koupila. Dokonce na dálku, aniž by ho viděla na vlastní oči, protože tehdy žila a pracovala v Irsku. Nuž a intuice ji nezklamala. Dnes se může pochlubit tím, že vlastní poklad v historickém centru, který má navíc schopnost obšťastnit mnoho dalších lidí. A o to v tomto příběhu jde.

Dobová ložnice s trámy
Vysoká pohodlná čalouněná postel se postará o dokonalý relax návštěvníků. Obrazy nad ní si majitelka přinesla z Indie, kde roky žila. Krásné zarámovat je tam prý vědí na každém rohu. Zdroj: Miro Pochybné

„Chci, aby se zde hosté cítili výjimečně. Aby si zde odpočinuli rodiny, zabavili se přátelé, aby zde páry přežili romantický víkend, a kdoví, možná se tu zplodí i několik nových životů, „prozrazuje s nadšením své vize Michaela.

Nechce, aby to bylo jen místo, kam se hosté přijdou po toulkách městem vyspat. Touží, aby si naplno a kvalitně užívali čas i uvnitř, v tomto krásném prostoru, za zvuku jazzu z plotny, při sklence dobrého vína, které je čeká po příchodu nebo fajnová kávy, kterou si budou moci sami připravit na několik způsobů. Zkrátka, snaží se tak trochu omámit jejich smysly a daří se jí to. Ty naše opantala do deseti minut.

Z chodby s bohatě vybaveným kuchyňským koutem vedou jedny dveře do technické místnosti, druhé do koupelny a oproti nim je průchod do hlavní části apartmánu, prostorné světlé pokoje, která plní funkci ložnice i obývacího pokoje. Ale klidně i jídelny nebo čítárny, ba dokonce ji lze nazvat i galerií díky množství uměleckých děl a artefaktů, které jsou velmi decentně kde-tu naaranžované. Pohled zaujmou dvě staré „halabalovské“ křesla, poctivě zrenovované a prečalúnené do zářivé žluté a zelené, které do prostoru vnášejí dávku hravosti.

Obývák v retro stylu s výrazným hvězdicovým lustrem
Žihadlo na stropě. Dominantním prvkem v prostoru je objemný ručně ohýbaný a foukaný skleněný lustr s názvem Sting od majiteľkinho oblíbeného českého designéra Daniela Gonzálesa. Na půdě je umístěna obrovská kotva a tyč, na které celý systém osvětlení visí. Majitelka tvrdí, že je to pevné, zároveň se smíchem doufá, že se na lustr nikdo nepověsí od samé radosti z pobytu v Pokoji. Zdroj: Miro Pochybné

Nuž a lustr. Ten je tady pánem celé situace a vytváří z tohoto interiéru absolutní originál. Je to majiteľkina srdcovka a samozřejmě příběh za ním je také velmi zajímavý.


Jako moderní a nejvšední dekorace v interiíru může být např. i akutická kytara, které zaujme každou návštěvu na první pohled.


- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Čeká vás stavba střechy v Praze? Nakupte vše potřebné v kvalitních stavebninách

Jaro je v plném proudu a mnohé společnosti i soukromé osoby stavějí rodinné domy i jiné budovy, aby zákazníkům či...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img