Úterý, 30 května, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZahradaJak si naplánovat novou zahradu, aby vypadala jako z katalogu

Jak si naplánovat novou zahradu, aby vypadala jako z katalogu

Aby zahrada vypadala stylově, stala se lákavým místem k odpočinku a zároveň nevyžadovala soustavnou pozornost, je důležité důkladně si ji naplánovat. Zima je tím nejvhodnějším obdobím.

10 kroků při zakládání nové zahrady

  1. Zlikvidujte veškerý stavební odpad, odstraňte náletové dřeviny a zničte plevel.
  2. Oploťte pozemek.
  3. Přivezte novou půdu (ideálně z blízkého okolí a ještě během podzimu, aby do jara slehla,) a pusťte se do modelování terénu. Vytvořte opěrné zídky.
  4. Vybudujte hlavní i vedlejší chodníky a zpevněné plochy.
  5. Položte elektrické rozvody a závlahové sítě.
  6. Nainstalujte osvětlení, osaďte zahradní domek, resp. altán.
  7. Vybudujte vodní prvky, skalky a vřesoviště.
  8. Pusťte se do výsadby dřevin (stromů, keřů a živých plotů).
  9. Začněte s výsadbou trvalek, květinových záhonů a okrasných trav.
  10. Založte si trávník, případně položte travní koberec.

Výběr rostlin a jejich výsadbu zvládnete díky dostupným informacím svépomocí, vybudování zpevněných ploch nebo instalaci osvětlení je vhodnější přenechat odborníkům.

Pokud začínáte s plánováním zahrady, vytvořte si seznam, který bude zahrnovat představy všech členů domácnosti o tom, jak zahradu ztvárnit (ideálně by měl být zpracován do podrobnějších detailů). Pokud se názory rozcházejí, je dobré zvolit hned na začátku rozumný kompromis. Již v této fázi je třeba rozhodnout, zda půjde o okrasnou nebo užitkovou zahradu, případně o jejich kombinaci. Současný trend je zakomponovat do okrasné výsadby alespoň malou užitnou plochu, kde lze pěstovat naťovou zeleninu a bylinky. Přirozeně, ne vždy podmínky dané zahrady umožňují jejich pěstování – více možností poskytují sluneční pozemky. Praktické je sepsat si oblíbené, resp. požadované rostliny, materiály, barvy a prvky, které byste v zahradě chtěli mít.
Pokud začínáte s plánováním zahrady, vytvořte si seznam, který bude zahrnovat představy všech členů domácnosti o tom, jak zahradu ztvárnit (ideálně by měl být zpracován do podrobnějších detailů). Pokud se názory rozcházejí, je dobré zvolit hned na začátku rozumný kompromis. Již v této fázi je třeba rozhodnout, zda půjde o okrasnou nebo užitkovou zahradu, případně o jejich kombinaci. Současný trend je zakomponovat do okrasné výsadby alespoň malou užitnou plochu, kde lze pěstovat naťovou zeleninu a bylinky. Přirozeně, ne vždy podmínky dané zahrady umožňují jejich pěstování – více možností poskytují sluneční pozemky. Praktické je sepsat si oblíbené, resp. požadované rostliny, materiály, barvy a prvky, které byste v zahradě chtěli mít. Daniel Košťál

Vytvořte si seznam

Pokud začínáte s plánováním zahrady, vytvořte si seznam, který bude zahrnovat představy všech členů domácnosti o tom, jak zahradu ztvárnit (ideálně by měl být zpracován do podrobnějších detailů). Pokud se názory rozcházejí, je dobré zvolit hned na začátku rozumný kompromis. Již v této fázi je třeba rozhodnout, zda půjde o okrasnou nebo užitkovou zahradu, případně o jejich kombinaci.

Současný trend je zakomponovat do okrasné výsadby alespoň malou užitnou plochu, kde lze pěstovat naťovou zeleninu a bylinky. Přirozeně, ne vždy podmínky dané zahrady umožňují jejich pěstování – více možností poskytují sluneční pozemky. Praktické je sepsat si oblíbené, resp. požadované rostliny, materiály, barvy a prvky, které byste v zahradě chtěli mít.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper