Pátek, 31 března, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZahradaJak vyčistit květinové záhony na podzim tak, aby na nich nerostl plevel

Jak vyčistit květinové záhony na podzim tak, aby na nich nerostl plevel

Podzimní čištění záhonů hraje obrovskou roli v prevenci před plevelem a škůdci. Stačí jen trochu práce a už teď uděláte hodně pro krásnou zahradu v příštím roce s minimem plevele.
Podzim je kritickým obdobím k odstranění plevele. Bylo by chybou myslet si, že plevel, která v zimě odumře, se už nevrátí. Nejenže se vrátí, ale bude také silnější a bude jí více. Proto je důležité zbavit se vší plevele nyní – na podzim, ne na jaře, jak to dělají někteří.

V období, kdy končí léto a začíná podzim, většina plevelů vytváří semena, které vypadnou do půdy. Z jedné rostliny vzniknou desítky dalších nechtěných „obyvatele“ záhonů, se kterými se budete muset na jaře a v létě vyrovnat.

Plevel v záhonech
Zdroj: istock.com
Pokud ponecháme plevel v zemi, spotřebuje cenné zdroje z půdy – dusík, draslík a fosfor. Čím rychleji ji dostanete pryč, tím zdravější půda zůstane.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
okrasné rostliny na podzim
Pestré okrasné rostliny, které si můžete v zahradě vysadit během podzimu
Krok 1: Odstraňte vadnoucí letničky
Pokud necháte na záhonech přezimovat odumřelé a rozpadající se listy rostlin, mohou v příštím roce způsobit velké problémy. Speciální, pokud jde o jednoleté květiny.

Letničky jako petúnie, měsíček a netýkavka produkují plné hlavičky semen. Pokud je necháte přezimovat, v příštím roce budete mít nechtěné množství květů. Ještě horší je, že jejich rozpadající se listy se stávají dokonalým hostitelem pro množení škodlivého hmyzu a chorob.

Když jednoleté rostliny začnou vadnout, rychle je vyjměte ze záhonů. Odstraňte z rostlin všechna semena a zbylé listí dejte na hromadu kompostu. Nezapomeňte odstranit také všechny hrnkové nebo kontejnerové letničky umístěny na záhonech nebo v jejich blízkosti.

Plevel v záhonech
Zdroj: istock.com
Krok 2: Podzimní péče o víceleté rostliny
Když jste vyčistili záhony od plevele a letniček, je čas zabývat se víceletými rostlinami.

Většina trvalek potřebuje oříznout listy a stonky, protože na konci podzimu odumírají. Ale dříve, než se to stane, je důležité vykopat a rozdělit kořeny všech přerostlých rostlin.

Přerostlé trvalky jsou nejen nevzhledné, ale jsou náchylnější na napadení chorobami a hmyzem. Obvykle produkují i ​​méně květů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
podzimní zahrada s květinami a okrasnými dýni
Vaše zahrada nemusí zůstat bez květů a barev ani v tomto období! Toto je 10 rostlin, které oživí podzimní zahradu
Krok 3: Vysaďte do záhonů zimní rostliny – budete mít na jaře méně plevele
Nejlepší rada ze všech zní: nenechávejte na zimu záhony prázdné, protože v příštím roce bude na nich hodně plevele. Když na záhony nyní vysadíte rostliny, které jsou odolné vůči chladu, na jaře budete mít podstatně méně nežádoucího rostlinstva.

Plevel v záhonech
Zdroj: istock.com
Krok 4: Mulčování záhonů
Mnoho zahradníky klade velký důraz na jarní mulčování. Avšak ve více ohledech je podzimní mulčování ještě důležitější. Nejen kvůli vzhledu zahrady, ale kvůli zastavení růstu plevele a ochraně rostlin v zimě.

Jednou z největších chyb, kterých se zahradníci na podzim dopouštějí, je poprevracanie mulče na záhonech. Ačkoli tento úkon mulč trochu „osvěží“, zároveň přímo zasadíte všechna semena plevelů, které slušely na vrchu půdy.

Čím méně se budete dotýkat starého mulče, tím lépe. Na záhony jednoduše přidejte 7 až 9- centimetrovou vrstvu nového.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper