Pátek, 31 března, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZahradaJak sklízet dešťovou vodu a použít ji v zahradě

Jak sklízet dešťovou vodu a použít ji v zahradě

Šetřit vodou nemá smysl jen kvůli samotné úspoře financí. Uvažovali jste někdy o tom, že využijete dešťovou vodu alespoň v zahrádce? Pokud to chcete zkusit, potřebujete pár základních poznatků, ale jinak je to velmi jednoduché.
8

Na sběr vody v té nejzákladnější podobě vám stačí jakákoliv větší nádoba, která je schopna zachycovat a zadržovat vodu. Speciální sudy seženete iv prodejnách zahrádkářských potřeb. Vylepšené sběrné nádoby mají vodotěsný šikmý nástavec tvořící trychtýř, díky čemuž zachycují více dešťové vody.

Zachycování dešťové vody
Zdroj: istock.com
Zruční kutilové si umí napojit sběrné nádoby na odvodňovací žlaby ze střechy. Takto se jim podaří sesbírat překvapivé množství vody. Je to chytrý způsob, jak využít vydatné srážky na maximum a zároveň užitečné řešení, jak dostat vodu do zahrad, sadů a pěstitelských oblastí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
projekt zavlažování zahrady dešťovou vodou
Soutěž Mistr roku 2021: Zahrada zavlažována zachycenou dešťovou vodou
Kolik vody můžete sesbírat z vaší střechy za rok?
Pokud chcete vědět, kolik vody byste sesbírali z vaší střechy za jeden rok, vynásobte její plochu s průměrnými ročními srážkami ve vaší oblasti. Asi čtvrtina z tohoto celkového objemu se ztratí odpařováním a deštěm odrážejícím se od povrchu. Takže výsledek vynásobte ještě číslem 0,75 a máte přibližnou informaci. Uvidíte, že díky sběru dešťové vody můžete ušetřit i třetinu běžně používané vody na zalévání.

Zachycování dešťové vody
Zdroj: istock.com
Možnosti skladování dešťové vody
Pokud neminete sbíranou dešťovou vodu na zalévání hned, můžete ji skladovat v uzavíratelných sudech určených pro tento účel. Výhodou skladování dešťové vody je, že ji můžete mít po ruce vždy, když ji vaše rostliny nejvíce potřebují. Myslete na to, aby byly chráněny před mrazem, aby nedošlo k poškození a rovněž před vysokými teplotami. Ideální je, pokud máte sud s otvorem a hadicí (nebo přímo s kohoutkem) ve spodní boční části, díky kterému můžete vodu dle potřeby odebrat a použít. Abyste si ulehčili manipulaci se sudem, postavte ho na cihly.

Nádoba na zachycování dešťové vody
Zdroj: istock.com
Nezapomeňte sud dobře uzavřít. Pokud ho necháte otevřený, může se vám v dešťové vodě množit nepříjemný hmyz, nebo listy a další nečistoty.

Estetika sice není vždy prioritou úsporných řešení, ale i při sběru dešťové vody existuje mnoho dekorativních možností, jako jsou repasované nebo replikovány sudy na whisky, sudy v terakotovém stylu, či kovové sudy.

Nádoba na zachycování dešťové vody
Zdroj: istock.com
Jak použít dešťovou vodu?
I když je dešťová voda pro rostliny ta nejlepší, skladovaná voda může znamenat jisté riziko pro lidské zdraví. Nejednou se v ní vyskytují nečistoty jako ptačí trus, larvy hmyzu a různé bakterie, které mohou narušit čistotu vody.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Systemy pro využívání dešťové vody
S podzemní nádrží na dešťovou vodu ušetříte čas i peníze
Při zalévání plodin sebraných dešťovou vodou je důležité namířit vodu přímo na základnu rostlin, aby jehlou nevytéká na listy či plody. Nepoužívejte dešťovou vodu ani pár dní před sklizní salátové zeleniny a důkladně omyjte veškerou úrodu, která přijde do přímého kontaktu s vodou.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper