Úterý, 30 května, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZahradaTři nejčastější nemoci růžičkové kapusty a tipy, jak s nimi bojovat

Tři nejčastější nemoci růžičkové kapusty a tipy, jak s nimi bojovat

Letní zelenině se věnuje veškerá pozornost. Rajčata, dýně, lilky, fazole a melouny najdete v každé prodejně potravin a na trzích. Avšak časná jarní a zejména podzimní zelenina není taková všeobecně známá a oslavována. Přitom růžičková kapusta a několik podzimní plodiny obsahují řadu cenných látek a rozhodně bychom je neměli obcházet. Znáte základní nemoci růžičkové kapusty? Jak proti nim bojovat?
Základem je prevence. Mnohým problémů, se kterými se rostliny růžičkové kapusty setkávají, se lze vyhnout správnou základní hygienou v zahradě. Výborným pomocníkem v prevenci před chorobami a škůdci je střídání plodin. Pokud jste dva roky pěstovali růžičková kapusta na jednom místě, je načase změnit místo jeho pěstování. Nemělo by to být tam, kde jste předtím pěstovali jinou rostlinu z rodu brukvovité.

Nezapomeňte odstraňovat plevel, protože některé druhy patří do stejného rodu, takže mohou působit jako hostitelé mnoha typů hub a bakterií, které infikují růžičková kapusta.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
růžičková kapusta
Jak vypěstovat růžičková kapusta a připravit ho tak, aby nedostal nahořklou pachuť?
A poslední preventivní řada: Vždy se snažte zalévat kapusta na úrovni půdy, a ne na listy nebo hlávky rostlin. Ideální je zalévání ráno.

růžičková kapusta
Zdroj: istock.com
Alternáriová skvrnitost listů
Všechny plodiny rodu brukvovité jsou obzvláště náchylné k onemocnění způsobené houbovými patogeny. Alternáriová skvrnitost listů se projevuje černými skvrnami na stoncích a listech. Onemocnění u růžičkové kapusty způsobují houby Alternaria brassicicola a A. brassicae. Zpočátku se tato choroba projevuje na listech jako mnoho malých černých skvrn s velikostí špendlíku, takže si je nemusíte hned všimnout. Rozšiřují a spojují se velmi rychle. Výsledkem je, že dopis je nekrotický a vadne.

Příznaky obvykle začínají na dolních starších listech, ale s postupujícím problémem mohou pokrýt celou rostlinu včetně hlávek klíčků.

Naštěstí je to většinou jen kosmetický problém. I když napadne klíčky, po sklizni je ještě možné odloupnout vnější listy a vnitřní části jsou v pořádku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
zahradní skleník
Jak zakročit proti škůdcům ve skleníku
Na ochranu před houbovými onemocněními pomáhají fungicidy, existují také kultivary hybridního růžičkové kapusty, který je odolný vůči alernáriovej skvrnitosti.

Bakteriální skvrnitost listů
Růžičkové kapusty se nejlépe daří, když je chladné a vlhké počasí. Bohužel, totéž vyhovuje i bakterii Pseudomonas syringae pv. maculicola, která způsobuje skvrny na listech. Skvrny jsou obvykle černé nebo purpurové se nažloutlá místy, postupně se seskupují a způsobí, že listy budou pokryty velkými, suchými, hnědými skvrnami. Patogen žije v rostlinných zbytcích a semenech a jako hostitel působí zelí, růžičková kapusta, ředkvička a řepa.

Dbejte o to, aby nevznikalo nadměrné přemokření půdy, zalévání ráno ke kořeni rostlin zajistí, že vlhkost se do večera vypaří. Vždy kupujte certifikované osivo a likvidujte všechny zbytky rostlin.

List postižený bakteriální skvrnitostí
Zdroj: istock.com
černá hniloba
Černá hniloba je z uvedených onemocnění kapusty nejnebezpečnější, protože dokáže velmi rychle zabít celou rostlinu. Ještě horší je, že proti ní neexistuje žádný lék. Může se nám podařit maximálně zpomalit průběh onemocnění. Za tento zničující problém je zodpovědná bakterie Xanthomonas campestris pv. Campestris. Způsobí hnití kořenů a rostlina odumírá.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper