Potřebovala by vyčistit a zbavit plísní? Trápí vás trhliny či trhlinky v omítce nebo i příliš velké úniky tepla? Případně by se hodila nová barva? Na různé neduhy starých fasád existují různé účinné léky.
Co všechno potřebujete?
Než začnete shánět materiál a mistrů, měli byste zvážit, co všechno potřebujete vyřešit – jaké chyby je nutné na staré fasádě napravit a jaké vlastnosti a vzhled očekáváte od té nové. Rastislav Ščepko z firmy JUB doporučuje obrátit se na technické oddělení některého z renomovaných výrobců.
„Při rozhovoru o aktuálním stavu fasády domu a o její požadované finální podobě se většinou odhalí rozličné současné nedokonalosti a chyby, případně i jiné detaily. Tomu je třeba následně přizpůsobit technologické postupy tak, aby se odstranily případné poruchy a optimálně se nastavila funkčnost nové fasády z hlediska tepelné izolace či kondenzace a aby se zároveň našlo vhodné estetické a barevné řešení, „říká o zkušenostech z praxe Ing. Ščepko.
Zatímco nanesete novou barvu
Novonatretá fasáda vypadá pěkně a čistě, aby však taková i vydržela, je třeba ji nejprve na nátěr připravit:
Očistit, protože nečistoty na fasádě tvoří dělící vrstvu a přilnavost nového nátěru tak bude velmi nízká. Odstranit třeba i řasy a plísně.
Zpevnit, protože pískující nebo křídující plochy (po přejetí rukou zůstanou na dlani stopy po omítce) mohou způsobit, že novonanesená barva nepřilne k povrchu fasády.
Odstranit případný odlupující se nátěr a nerovnosti povrchu vyrovnat pomocí renovační stěrky.
Na každý z těchto kroků existují speciální prostředky a technologické postupy.
Na vyčištění povrchu fasády použijte k tomu určený čisticí prostředek (např. Baumit ReClean).
očištění fasády
Na zpevnění nesoudržných ploch a zlepšení přilnavosti na používá základní nátěr, tzv. primer (např. Baumit Sanova Primer).
Obnova fasády při odlupující se nátěru
POSTUP
Odlupující se nátěr mechanicky odstraňte špachtlí a fasádu vyčistěte.
Odlupování staré fasády špachtlí
Na lepší přídržnost a sjednocení nasákavosti podkladu naneste penetrační nátěr.
nanášení penetračního nátěru
Fasádu celoplošně přestěrkujte (ve dvou vrstvách) renovační stěrkou s vloženou sklotextilní síťkou.
přestěrkování fasády
Po vyzrání nové stěrky naneste kvalitní fasádní barvu (dva nátěry).
nanášení fasádní barvy
Jaký je ten správný odstín?

Nejoblíbenější úpravou fasád u nás jsou i byly omítky, což dává například i možnost změnit při renovaci barvu domu. Volba závisí na vašeho vkusu, pamatujte však na to, že na malé ploše působí barvy jinak než na velké. Na celé fasádě mohou vyznít mnohem intenzivněji, proto raději zvolte o něco méně sytý odstín. „I když chcete, aby váš dům vynikl, měl by ladit s okolím. Barevnost by měla korespondovat i se stylem samotné stavby – například tradiční venkovské domy mívaly obvykle světlé omítky.
Důležité je také sladit odstín fasády se střechou, s dveřmi, okny, případně s dalšími detaily, „upozorňuje Monika Linghartová, odbornice z oddělení barvy a laky v projektových marketech Hornbach. Doporučuje nevybírat exteriérové barvy při umělém světle, které může jejich odstín dramaticky změnit. Vybírejte jejich venku, ale ne na přímém slunci.