Úterý, 6 června, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
InteriérSprávné osazení květináčů zkrášlí vaši zahradu i v zimě

Správné osazení květináčů zkrášlí vaši zahradu i v zimě

Ať už máte malý balkon, terasu, nebo potřebujete oživit zajímavou zelení zpevněné plochy na vaší zahradě, určitě oceníte tip na květináče vhodné do exteriéru.

Zima mnohonásobně prověří stabilitu květináče

S extrémními jevy počasí máme rok co rok větší zkušenosti. Nezajištěné nádoby velkých rozměrů mohou při větrném počasí ohrožovat majetek i zdraví kolemjdoucích. Zejména při vyšších okrasných rostlinách, které zhoršují stabilitu květináče, je nutné vybrat takový model, který zkrátka sedí na zemi jako přibitý. Vhodnější na exteriérové ​​použití jsou proto těžší materiály, jako terakota nebo beton. Při terakoty bývá problém s nízkou odolností proti mrazu. Betonové květináče vycházejí z tohoto duelu jednoznačně vítězně. Dobré je vybírat podle tvaru – kónické typy s užší základnou mají jednoznačně menší stabilitu než květináče s rovnými stěnami. Při betonových typech se ale převrácení bát nemusíte. Vyšší hmotnost je v tomto případě výhodou.

Styl na prvním místě

Styl a barva hrají při výběru květináčů přinejmenším stejnou roli jako jejich užitné vlastnosti. Česká společnost PRESBETON vyniká širokou nabídkou betonových komponentů do exteriéru včetně květináčů. Květináč LAURA svými oblými tvary skvěle dotvoří zákoutí klasičtějšího rázu.

Protipólem k tomuto elegantnímu variantu je netradiční hexagonální tvar květináče H-E-X, který se ideálně začlení do stejnojmenné dlažby a vystupuje z povrchu v různých výškách. Z odstupňovaných květináčů H-E-X tak můžete vytvořit netradiční „skalku“, kterou doplníte sukulentní nebo skalničkami.

Vyznavače přírodních materiálů potěší pěstitelské nádoby BARK v dekoru dřeva. Květináč BARK je součástí uceleného systému stavebních prvků na exteriérové ​​použití.

Tam, kde hraje roli zatížení

Při větších květináčích třeba počítat s poměrně velkou váhou, která může zatížit lehké konstrukce balkonů a teras. Zejména na střešních terasách je ale důležitá i výše uvedená stabilita. Tenkostěnné betonové květináče LITE CUBE a BLOCK od společnosti PRESBETON mají o cca 60% nižší hmotnost než běžné betonové varianty nabízené na našem trhu. Květináče LITE se tak mohou umístit i na konstrukce dimenzovány na menší zátěž. Nabízeny jsou v několika rozměrech – od menších typů vhodných pro jednotlivé kvetoucí rostliny po větší kusy, které je možné použít i na pěstování užitkových plodin a krov, případně větších okrasných rostlin. Největší typy mují rozměry 1 000 × 500 × 500 mm. Atraktivní pohledový beton, nízká hmotnost a mimořádná odolnost předurčují květináče LITE CUBE a BLOCK na široké využití v exteriéru i v interiéru.

Odolnost proti mrazu podpoříte správným osazením

Beton použitý na výrobu květináčů je vždy mrazuvzdorný, problém však představuje naplnění truhlíku častokrát vlhkou zeminou, která může při promrznutí na betonovou konstrukci vyvíjet značný tlak. Proto se při osazování květináčů doporučuje dbát pokynů výrobce a nezapomínat hlavně na to, že je třeba oddělit zeminu a stěnu pěstitelské nádoby tzv. nopovou fólií, která zamezí porušení květináče při mrazech.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper