Pondělí, 6 února, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyVe vápence Dolvap vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem je kolektivní smlouva

Ve vápence Dolvap vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem je kolektivní smlouva

Důvodem je spor v kolektivním vyjednávání a nedohoda s vedením firmy na podobě nové podnikové kolektivní smlouvy.
Ve firmě Dolvap ve Varíně (okr. Žilina), patřící mezi největší vápenky na Slovensku, vyhlásila Základní organizace (ZO) Odborového svazu KOVO stávkovou pohotovost. Podle předsedy výboru ZO Josefa Belaníka je důvodem spor v kolektivním vyjednávání a nedohoda s vedením firmy na podobě nové podnikové kolektivní smlouvy.

Platnost původní smlouvy skončila
Platnost původní kolektivní smlouvy skončila 31. května 2021, nový návrh odborářů počítal s navýšením tarifních mezd zaměstnanců o 120 eur měsíčně. Protinávrh zaměstnavatele podle Belaníka nenabízel žádné mzdové navýšení. Později vedení firmy připustilo mzdový nárůst o 2 procenta a v závěru jednání o 5 procent. Hrubá průměrná mzda ve firmě při započítání THP zaměstnanců je 1 120 eur.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Machnáč
Společnost Jaromír Krejcar podala návrh na vyvlastnění Machnáč
Dálnice D1 na úseku Mengusovce – Jánovce
Státní projekty se prodražují, zhotovitelé potřebují doplatit miliony
„Většina zaměstnanců je zařazena v dělnické kategorii. Jejich hrubý příjem nedosahuje ani 800 eur, „poznamenal Belaník.

Připravují stávkovou anketu
Po šesti setkáních zástupců zaměstnanců a zaměstnavatele byl 24. června 2021 vyhlášen spor v kolektivním vyjednávání. Ale úspěch nepřineslo ani řízení před zprostředkovatelem.

„Naši členové nás zavázali, abychom se vrátili k naší původní požadavku, tedy k mzdovému navýšení tarifních mezd o 120 eur měsíčně. My si za tím stojíme a bylo by dobré, kdyby si i vedení firmy uvědomilo, že naši zaměstnanci nejsou stroje, setrvávající v práci za bídné platy od rána do noci. Jsou to lidé, kteří chtějí slušně žít a trávit volný čas se svými rodinami a ne přesčasy v práci, aby si přivydělala, „prohlásil Belaník.

Doplnil, že odborová organizace po vyhlášení stávkové pohotovosti připravuje anketu, ve které se zaměstnanci mají vyjádřit, zda jsou ochotni vstoupit do ostrého stávky. Anketa by měla zrealizovat v nejbližších třech týdnech.

Jedna z největších
Společnost Dolvap patří mezi největší slovenské vápenky. Už od svého vzniku je významným partnerem největších hutních závodů v České republice. Základní sortiment tvoří vápenné, vápencové a dolomitové produkty určené pro hutní a sklářský průmysl, stavebnictví a další odvětví.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper