Úterý, 30 května, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyProblematické detaily hrubé stavby 7: Překlady pro stínící techniku

Problematické detaily hrubé stavby 7: Překlady pro stínící techniku

Problematiku správného uložení překladu jsme probrali již v minulém díle „problematických detailů“, jeden specifický překlad jsme však vynechali – roletovou skříňku a skříňku na žaluzie, tedy překlady, které vlastně nejsou překlady v pravém slova smyslu.
Roletové a žaluziové skříňky se nyní dostávají „do módy“, protože celou řadu měření a zkoušek jednoznačně dokazuje, že venkovní žaluzie a rolety efektivněji udržují teplo a zimu v exteriéru, a tím pomáhají vytvořit příjemnější vnitřní prostředí.

A mimo jiné poskytují samozřejmou komplikaci pro případné zloděje, kterým ztěžují přístup do objektu. Ale přejděme rovnou k radám, jak tyto „kastlíku“ uložit.

Chyby před stavbou
Pokud jsou v objektu naplánovány rolety a žaluzie, třeba na uložení jejich skříněk myslet již ve fázi projektu. Samozřejmě, je možné schránku montovat už i na hotový objekt. Ale pokud mluvíme o novostavbě, je jednoznačně lepší tuto možnost zohlednit dříve, než nad okna necháme namontovat krabice, které budou stínit a bránit pronikání přirozeného denního světla do interiéru.

Roletové / žaluziové kastlík totiž lze plně schovat v překladu – a to ani nemusíme samotnou roletu / žaluzii umístit ihned v rámci hrubé stavby. Namontovat ji můžeme kdykoliv během životnosti objektu a roletového / žaluziového překladu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
věnec
Problematické detaily hrubé stavby 5: Ztužující věnec
12Wienerberger
Problematické detaily hrubé stavby 4: Kotvení příček
V této fázi je třeba rovněž již promyslet, jaký typ stínící techniky bude v kastlíku umístěn. Pokud to ještě nevíme, není to samozřejmě obrovský problém, ale rozhodně to usnadní mnoho možných komplikací. Ne každá žaluzie a ne každá roleta totiž pasuje do každého kastlíku.

To nejhorší, co se může při plánování stavby stát, je, že bude třeba vybrat jinou roletu či žaluzii, než s jakou jsme počítali; abychom měli širší možnosti výběru a mohli jsme zohlednit i estetiku objektu, je vhodnější vybrat konkrétní výrobek předem. Není třeba ho montovat, ale je dobré ho vyjmout.

Výběr stínící techniky nám usnadní tabulky konkrétních výrobců rolet a žaluzií, které by měly jednoznačně udávat výšku ve složeném / srolovaném stavu – tedy výšku všeho, co bude v kastlíku skryté. A pokud je tato hodnota větší než vnitřní rozměr našeho kastlíku, musíme výběr přizpůsobit.

Chyby při ukládání
Pro samotné uložení platí víceméně totéž, co v případě samotných překladů. Kastlík musíme uložit se správnou orientací (kdybychom ho při ukládání špatně orientovali, znemožnily bychom ukládání rolet / žaluzií). V této fázi bychom měli také vědět, zda bude stínící prvek ovládaný ručně či na elektrický pohon, a zda toto ovládání bude vpravo či vlevo od okenního otvoru.

Prvek ukládáme na výškově vyrovnané zdivo podle doporučení výrobce. Toto je poměrně problematická část, jejíž postup nelze popsat obecně – na trhu je několik výrobců roletových / žaluziových skříněk a každý z nich preferuje trochu jiný způsob samotného uložení na vyrovnané zdivo.

A to dokonce i tehdy, kdybychom se snažili zobecnit doporučený přesah kastlíku. Ten se totiž může pohybovat od doporučeného minima 125 mm nebo 200 mm až po 250 mm.

OD PARTNERŮ ASB
obr
Sanace skalních stěn na železniční trati v úseku Kraľovany – Párnica
privewoning Avelgem holstru 3897 resize
Rodinná vila v Holandsku zaujala důmyslným stíněním
Stejně jako při překladu však můžeme pouze zdůraznit, že i roletový / žaluziový překlad by měl ležet na řadě cihel, která je v místě zamýšleného otvoru ukončena celou cihlou či poloviční cihlou. Pokud je tato polovina vyrobena přímo na stavbě a nepochází ze sortimentu výrobce, umístíme ji tak, aby strana řezu směřovala do zdiva a ne do otvoru.

A pokud výrobce na uložení svého překladu vyžaduje uložení do malty, mělo by jít o poctivé a kvalitní maltové lože po celé délce uložení kastlíku. Vhodné může být i použití malty o třídu vyšší pevnosti, než jaká je použita na zbytek stavby.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper